Czy warto kupować fototapetę do pokoju dziecięcego?

Gdy na świat mają przyjść nasze pociechy, to chcemy się możliwie najlepiej na to przygotować. Czytamy książki dotyczące macierzyństwa, zasięgamy rad innych, kupujemy co trzeba dla maluchów no i oczywiście urządzamy pokój dziecięcy.

Zarówno jeśli aranżujemy pokój od gołych ścian, jaki i w przypadku adaptacji starego wnętrza możemy zdecydować się na zakup fototapety. Warto to zrobić nie tylko dlatego, że fototapety są aktualnie w modzie, ale też ze względów ekonomicznych, praktycznych i estetycznych.

Fototapety vs inne możliwości zagospodarowania ścian

Wybierając, co chcemy mieć na ścianach w pokoju dziecięcym na szczęście nie podejmujemy decyzji na całe życie, gdyż akurat to pomieszczenie często się zmienia i ewoluuje wraz z dorastaniem dzieci. Początkowe decyzje jednak trzeba podjąć i właściwie możemy się zdecydować na zwykłe tapety, fototapety lub malowanie ścian.

  •  zwykłe tapety – najlepiej sprawdzą się w dużych pomieszczeniach i jeżeli nie jesteśmy zbyt wymagający w kwestii wzorów. Motywy na zwykłych tapetach rzadko kiedy nadają się do pokojów dziecięcych i nie są zbyt dobrej jakości
  •  ściany malowane – polecamy dla ludzi lubiących minimalizm i stonowane wnętrza. Malowanie na pewno jest też najszybszą opcją zagospodarowania ścian i dobrą jeśli planujemy często zmieniać kolorystykę wnętrza
  •  fototapety – polecamy dla osób, które chcą mieć szeroki wybór z nowoczesnych wzorów specjalnie przygotowanych dla dzieci. Ponadto możemy wybrać spośród różnych półek cenowych i rodzajów fototapet zależnie od tego, ile chcemy wydać i na czym nam najbardziej zależy

zamek

Jaki rodzaj fototapety będzie najlepszy?

Zasadniczo najpopularniejsze rodzaje fototapet to fototapety papierowe, samoprzylepne i winylowe. Kiedyś najczęściej można było spotkać w domach fototapety papierowe i wciąż są popularne, choćby ze względu na niską cenę. W pokoju dziecięcym ściany z łatwością mogą ulec zniszczeniu poprzez zabawową działalność maluchów więc kupowanie taniej fototapety to rozsądny wybór; gdy taka tapeta się zniszczy, zawsze można ją wymienić na nową z nowym wzorem. Głównymi minusami tych tapet jest słaba odporność na wilgoć i rozdarcia oraz niezbyt ostry nadruk. Fototapety samoprzylepne to zazwyczaj tapety pokryte laminatem i zazwyczaj z domieszką lateksu oraz pokryte z jednej strony klejem. Aplikacja takiej tapety na ścianie jest szybka i prosta. Są odporniejsze od tych papierowych i można je delikatnie czyścić na mokro. Grafiki na tych powierzchniach są dobrej jakości, a kolory soczyste i żywe. Ostatnie i najdroższe z naszego zestawienia są fototapety winylowe. Są one odporne na rozdarcia i wilgoć, więc śmiało można zmyć z nich ewentualne plamy. Dodatkowym atutem tych tapet jest to, że wygłuszają pomieszczenie, równocześnie nie zatrzymując wilgoci w ścianach. Nadruki są wysokiej jakości i odporne na ścieranie.

Jaki kolor fototapety wybrać?

Dzieci oczywiście lubią kolory, ale nie jest to podyktowane tylko wrażeniami estetycznymi. Kolory odgrywają w życiu dzieci dużą rolę, tak jak i w naszym, tylko, że z dużo większym natężeniem. Barwy, którymi dziecko się otacza na co dzień mogą mieć wpływ na to, czy łatwiej mu przychodzi zasypianie lub na zachowanie w ciągu dnia. Barwy mają też wpływ na rozwój estetyki dziecka i emocje, co można zaobserwować np. na dziecięcych rysunkach, gdzie kolory są równie ważne jak kształty. Najbezpieczniejsze kolory to zielenie oraz kolory pastelowe, które uspokajają i nastrajają optymistycznie.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © 2024