Jak poprawnie przykleić fototapetę

Fototapety wracają do łask i coraz więcej osób decyduje się na ich kupno. Jeśli czytasz ten artykuł, to zapewne jesteś jedną z nich i chcesz się dowiedzieć, jak w prosty sposób samemu przykleić to cudo, które ma zmienić oblicze twojego mieszkania. Klejenie fototapety różni się w zależności od jej rodzaju. Skupimy się na fototapetach papierowych, ponieważ są najpopularniejsze i najtrudniejsze w aplikacji.

Każda ściana, na którą będziemy kłaść fototapetę musi być czysta, sucha i gładka. Jest to niezwykle ważne, ponieważ w innym przypadku po przyklejeniu tapety, zostaną pęcherze powietrza i zagniecenia, których już nie usuniemy. Zależnie od rodzaju ściany, jej przygotowanie przebiega nieco inaczej:

 •  świeża ściana – w przypadku podłoża kartonowo – gipsowego, musimy ścianę zagruntować specjalnym środkiem lub rozwodnionym klejem do tapet na około 2 h przed klejeniem
 •  pomalowana farbą – jeśli warstwa farby jest cienka wystarczy ją umyć mydłem malarskim, natomiast jeśli powłoka farby jest gruba np. w przypadku farby silikonowej lub zmywalnej, to należy zetrzeć ją papierem ściernym oraz odtłuścić
 •  wytapetowana – usuwamy tapetę mocząc mocząc ją np. używając wałka malarskiego, a następnie usuwamy tapetę za pomocą szpachtułki; pozostałe nierówności należy wygładzić, a następnie ścianę zagruntować

sciana1

Kolejność czynności związanych z klejeniem

 1. Rozplanowujemy ułożenie poszczególnych brytów na ścianie. Polecamy kłaść tapetę od strony okna do wewnątrz pomieszczenia.
 2. Rysujemy na ścianie dwie pionowe linie, aby równo przykleić pierwszą część fototapety.
 3. Jeśli nasza tapeta jest w całości, to należy ją pociąć na kawałki z uwzględnieniem lekkiego nadmiaru na długości. Użyj do tego noża do tapet i długiej poziomicy lub innego przyrządu.
 4. Nakładamy klej na tapetę i co ważne – kleimy jeden kawałek w jednym momencie, aby klej nie wysechł. Ponadto należy zwracać szczególną uwagę na dobre pokrycie brzegów.
 5. Zostawiamy ten kawałek do nasiąknięcia klejem na czas 3 do 5 minut.
 6. Nakładamy warstwę kleju na ścianę za pomocą wałka malarskiego.
 7. Pasy tapety układamy zaczynając od przyklejenia górnej części i następnie stopniowo posuwamy się w dół dokładnie dociskając fototapetę za pomocą wałka do tapet. Trzeba pamiętać o dokładnym i równym ułożeniu kolejnych części, aby wzór na tapecie się nie “rozjeżdżał”
 8. Nadmiar tapety z dołu i po bokach usuwamy przycinając ją nożem do tapet. Używaj ostrego noża, najlepiej z nowym ostrzem, aby nie postrzępić brzegów tapety.
 9. Zabrudzenia od kleju czyścimy na bieżąco za pomocą wilgotnej ścierki lub gąbki. Należy to robić bardzo delikatnie, aby nie uszkodzić fototapety i nie używać do tego środków chemicznych.
 10. Położoną tapetę pozostawiamy do wyschnięcia na 2 do 3 dni, bo w tym czasie powinny zniknąć ewentualne bąble powietrza. Gdyby tak się nie stało, to można je przekłuć cienką igłą i wyrównać to miejsce. Nie wolno przyspieszać procesu schnięcia fototapety za pomocą urządzeń grzewczych lub intensywnego wietrzenia pomieszczeń.

 

Mamy nadzieję, że dzięki naszym radom uda Ci się bezproblemowo położyć swoją fototapetę, tak aby cieszyła oko domowników i olśniewała gości w Twoim domu.

 

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © 2024